PROTEZ
Sabit protez, hareketli protezler, metal destekli metal desteksiz kron ve köprüler, implant üstü protezler...

Protez Nedir?
Protezler, eksik dişlerin yerine yerleştirilen ve ağzınıza takılıp çıkarılabilen dişlerdir. Proteze alışmak zaman almakla ve asla doğal dişler gibi olmamakla beraber, günümüzde yapılan protezler, eskilere oranla daha doğal görünümlü ve daha kullanışlıdır.
İki tür protez vardır: Tam ve bölümlü. Diş hekiminiz, değiştirilmesi gereken diş sayısına ve maliyete göre sizin için en iyi protez tipini seçmenize yardımcı olacaktır.

Protezin Fonksiyonu Nedir?
Tam protezlerde, dişeti üzerine yerleştirilecek dişeti renginde akrilik taban kullanılır. Üst protezin tabanı damağın üst tarafını kaplarken , alt protez ise dilinizi kolay oynatabilmeniz için at nalı şeklindedir.
Protezler, ağzınızdan alınan modele göre diş laboratuarında hazırlanır. Diş hekiminiz, aşağıda açıklanan üç protezden hangisinin sizin için uygun olduğunu belirleyecektir.

Geleneksel Tam Protez
Geleneksel tam protez, tam dişsizlik durumlarında veya ağzınızda kalan tüm dişler çekildikten ve dokular iyileştikten sonra ağzınıza yerleştirilir. İyileşme aylar sürebileceğinden, bu süre zarfında ağzınızda hiç diş olmaz.

Geçici Tam Protez
Geçici tam protez, ağzınızda kalan dişler çekildikten hemen sonra takılır. (Diş hekiminiz önceki seansda ölçü alır ve çenenizin modelini çıkarır.) Geçici protez, dişsiz kalmaktan daha iyi bir çözüm gibi görünse de, takılmasını takiben birkaç ay sonra tekrar düzeltilmesi gerekir. Bunun nedeni, dişleri destekleyen kemiğin iyileşme sırasında yeniden şekillenmesi ve protezin gevşemesine neden olmasıdır.

Bölümlü Protez
Bölümlü proteze takılan metal bir tırnak ile doğal dişlerinize yerleştirilir. Bazı doğal dişlerinizin üzerine kuronlar yerleştirilerek, protez sabitlenir. Bölümlü protezler, takılıp çıkarılabilme özelliklerinden dolayı köprülere alternatif olarak kullanılırlar.

Protezlerime Alışmam Ne Kadar Sürer?
Yeni protezler ilk birkaç hafta hatta ilk birkaç ay garip veya rahatsız edici gelebilir. Yemek yemek ve konuşmak için protezlere biraz alışmak gerekir. Dolgunluk veya gevşeklik hissi normaldir, yanaklarınızın kasları ve diliniz protezi yerinde tutmayı öğrenecektir. Aşırı tükürük akışı, dilin yeterli boşluk bulamama hissi ve meydana gelen hafif tahrişler ya da ağrı normaldir. Rahatsızlık hissederseniz kontorl için diş hekiminize gidin.

Protez Ne Kadar Süre Kullanılabilir?
Zamanla, protezinizin yıpranacaktırve bu nedenle düzeltilmesi, yeniden yapılması veya yeniden yerine oturtulması gerekecektir. Yeniden oturtma, mevcut protez dişleri dururken tabanını yeniden yapmak anlamına gelir. Ayrıca siz yaşlandıkça, ağzınız doğal olarak değişecektir. Bu değişiklikler, protezlerinizin gevşemesine yol açacak, çiğnemeyi güçleştirecek ve dişetlerinizi tahriş edecektir. En azından, diş muayenesi için yılda bir kere diş hekiminize görünmeniz gerekir.

Protezlerinizin bakımı hakkında bazı ipuçları:
Protezlerinizi temizleme işlemini bir havlunun veya kabın içinde yapın. Protezler narindir ve düştüğünde kırılabilir.

Protezlerin kurumasına izin vermeyin. Kullanmadığınız zamanlarda protezi, protez temizleyici sıvı solüsyonun içine veya sadece suyun içine koyun. Asla sıcak su kullanmayın, protezinizin eğrilmesine yol açabilir.

Protezlerin günlük olarak fırçalanması, yiyecek artıkları ve plakları temizleyecek, lekelenmelerini önleyecektir. Protezlerinizin bakımı için ultrasonik temizleyici kullanılabilir, ancak kapsamlı bir günlük fırçalamanın yerini tutmaz.

Protezinizi takmadan önce dişetlerinizi, dilinizi ve damağınızı her sabah, yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu, dokulardaki sirkülasyonu artırır ve plakların çıkarılmasına yardımcı olur.

Proteziniz kırıldığında, ufalandığında, çatladığında veya gevşediğinde diş hekiminize gidin Kendi kendinize tamir etmeye kalkışmayın, aksi takdirde proteze onarım yapılamayacak şekilde zarar verebilirsiniz.

ADRES : ALİ ÇETİNKAYA BULVARI NO:19 TÜTÜN APT. K:3 D:3 ALSANCAK / İZMİR
TELEFON : +90 (232) 483 07 70
FAX : +90 (232) 441 50 51
GSM : +90 (532) 315 91 38
E-POSTA : info@yilmazbozok.com.tr