ORTODONTİ
Ortodonti çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini bir takım aparatlar yardımıyla düzenleyen diş hekimliği branşıdır...

Ortodonti nedir?

Ortodonti bölümünde; çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgili tedavi uygulamaları gerçekleştirilir.

Ortodontistler (ortodonti uzmanı) tarafından uygulanan ortodontik tedaviler çene kemiğinin ve dişlerin doğru yerde ve konumda yerleşmesini sağlar. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunulur.

Neden Ortodonti
* Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur.
* Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar.
* Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.
* Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.

Ortodonti tedavisini kim yapar?
Orotodonti tedavileri için ayrı bir uzmanlık dalı bulunmaktadır. Bu bölümün uzmanı olan “Ortodontist” ler tarafından uygulamalar gerçekleştirilir.

Ortodontik tedaviler nelerdir?
* Sabit Ortodontik Apareyler
* Hareketli Ortodontik Apareyler
* Çene Ortopedisi
* Ortognatik Cerrahi
* Şeffaf Kalıp

Sabit ortodontik apareyler nedir?
Diş üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan tedavi şeklidir. Braketler metal yada porselenden olabilir. Diş rengindeki porselen braketler estetik olarak hiçbir rahatsızlık vermezler.

Hareketli ortodontik apareyler nedir?
Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği apareylerdir. Daha basit vakalarda uygulanırlar

Çene ortopedisi nedir?
Alt ve üst çenenin birbirine göre bozulan ilişkilerini küçük yaşlarda yüze takılan özel apereylerle düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır. Çoğu zaman ortopedik tedavi (çenelerin uyumu sağlanır) ve ortodontik tedavi (dişlerin kapanış uyumu sağlanır) birlikte yürütülür.

Ortognatik cerrahi nedir?
Ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzeltilemeyecek durumlarda ortognatik cerrahiye başvurulur. Çene ve yüzde oluşan bozukluklar doğuştan yada kaza ve hastalıklara bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilmektedir. Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gelişen üstün teknoloji ve cerrahi teknikler ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

Şeffaf kalıp nedir?
Bazı basit vakalarda braket kullanmadan, şeffaf kalıpların kullanımıyla çapraşıklıklar artık düzeltilebilmektedir. İki haftada bir değiştirilecek olan hastaya özel bu kalıpları günde yaklaşık olarak 20 saat takmak gerekmektedir. Her tedavi ortalama 60 çift (alt-üst çene) farklı düzeltici kalıp gerektirmektedir. Tedavi süresi braketlerle yapılan tedavi süresine yakındır. Vakaya göre 6 ay ile 24 ay arasında değişir.

Ortodonti tedavisi hangi yaşlarda uygulanmalıdır?
Ortodonti tedavileri her yaşta uygulanabilmesine rağmen; genellikle çocuk hastalarda daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Her geçen gün yetişkinler de bu tedavilerden yararlanmaya başlamışladır.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürer?
Ortodonti tedavisinin süresi yapılacak uygulamaya, hastanın durumuna, yaşına, problemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. 1-2 aydan-2,5 yıla kadar devam eden bir süreç olur; ortalama çoğu hastada tedavinin 1-2 yıl sürdüğü gözlemlenmiştir.

Ortodontik apareyler dişe zararlı mıdır?
Ortodontik apareyler dişlere zarar vermez. Ancak tedavi sırasındaki ve sonrasındakibakım iyi yapılmaz ise dişler zarar görebilir. Dişe zarar veren aletlerin kendisi değil; iyi temizlik yapılmaması, tellerin arasına kaçan yiyecekler ile şekerli yiyecekler kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir. Bu sebepler dişlerin ve tellerin çok iyi temizlenmesi gerekmektedir.

Koruma süresi nedir?
Ortodonti tedavisi tamamlandıktan sonra dişlerin bir süre yerlerinde tutulmalarının sağlanması gerekir. Bu süreye “koruma süresi” adı verilir. Bu sürede sabitleyici (retainer) aletler ile dişler yerlerinde tutulurlar. Sabitleyiciler; dişin çevresindeki diş eti ve kemik yerine oturana kadar dişi tutarlar. Hastanın durumuna göre retainerlar sabit ya da çıkarılabilir olarak uygulanır.

Ortodonti tedavisi acı verir mi?
Tüm apareyler bir süre rahatsızlık verebilirler. Eğer bu problem devam eder ise; hekimizniz tarafından gerekli ayarlamalar yapılarak sıkıntı düzeltilir.

Ortodonti tedavisi kalıcı mıdır?
Tedavi tamamlandıktan sonra koruma süreci sonrasında dişlerde küçük hareketlenmeler meydana gelebilmektedir. Ancak dişlerin tekrar tedavi görmesine gerektirecek kadar bir hareketlilik genellikle beklenmez.

Ortodontik tedavi sırasında dişler nasıl hareket eder ?
Diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

Ortodontik problemlerin sebepleri nelerdir?
* Yatış şekli
* Yalancı emzik
* Parmak emme
* Ağızdan nefes Alma
* Beslenme bozuklukları
* Genetik olarak yatkınlık
* Süt dişlerinin erken kaybı
* Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar
* Diş eti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri
* Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler
* 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler
* Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar.


ADRES : ALİ ÇETİNKAYA BULVARI NO:19 TÜTÜN APT. K:3 D:3 ALSANCAK / İZMİR
TELEFON : +90 (232) 483 07 70
FAX : +90 (232) 441 50 51
GSM : +90 (532) 315 91 38
E-POSTA : info@yilmazbozok.com.tr