İMPLANT
Dental implant lar, ağzında hiç diş bulunmayan veya bir yada birden fazla diş eksikliklerinde yapay kökler olarak kullanılmaktadır...

İmplant nedir?
İmplant, eksik dişlerin yerine; işlevini ve estetiğini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.
Diş implantları; titanyum veya zirkonseramikten yapılmış suni diş köklerini çene kemiğine yerleştirilmesi ve burada sıkıca tutunmalarını sağlar. İmplantlar kemiğe tutunduktan (osseointegrasyon) sonra üzerlerine bir veya birden fazla diş, köprü veya hareketli protezler yapılmaktadır.

İmplantın faydaları nelerdir?
* Sağlam dişleriniz kesilmeyecek, aşındırılmayacak,
* Proteziniz sabit olacak,
* Bazı durumlarda kullanılan hareketli protezler ağzınızda sıkıca kalacak, oynamayacak,
* Çene kemiğiniz korunacak, çiğneme fonksiyonuna sahip olacak, yapılan dişler doğal ve estetik duracaktır.

İmplant muayenesi nasıl yapılır?
* Öncelikle implant muayenesinde genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır, gerekli görülürse bazı tahliller istenebilir (diyabet, damar hastalıkları..vb).Panaromik filmde (gerektiğinde tomografide) implant için gerekli kemik yoğunluğu ölçülür, anatomik oluşumlar, ne tür ve kaç tane implant yerleştirileceğine karar verilir. Eskiden kemik yoğunluğu ve desteği az olan hastalarda implant uygulaması yapılamıyordu. Ancak son yıllarda geliştirilen cerrahi materyal ve tekniklerle bu sorun önemli ölçüde aşılmıştır.

Herkese implant uygulanabilir mi?
İmplantlar belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması ön görülen bölgede, çene kemiğinin, bu implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması duruma göre tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken ağrı hissedilir mi?
Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda ağrı duymazsınız. Operasyon sırasında hastanın tercihine göre lokal anestezi veya sedasyon uygulanabilir. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir his olabilir. Ağız boşluğu çok yüksek iyileşme kapasitesine sahiptir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek bu ağrı, ağrı kesiciler ile giderilebilir.

İmplantlar kemikle ne kadar sürede kaynaşır?
Üst çenede 3- 6 ay, alt çenede 3 aydır.Belirlenen sürenin sonunda çok küçük bir kesi ile implanta ulaşılır ve iyileşme başlığı (gingiva former) takılır. Bu başlıklar diş etinizin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Tek cerrahili implant uygulamaları da mevcuttur fakat iyileşme sürecinde minimum ağız içi etkileşim için daha çok çift cerrahili teknik tercih edilmektedir.

Protez için ne zaman ölçü alınır?
Diş etleri, iyileşme başlıkları takıldıktan 10-15 gün sonra ölçü alınabilir seviyeye gelmiştir.

İmplanttan önce cerrahi işlem gerekli midir ?
Kişilerin kemik desteği ve yoğunluğu implant için her zaman uygun olmayabilir. Bu yüzden önceden bir operasyon ile bu kemik desteği sağlanmalıdır. Alt çenede dişler çekildikten sonra arkalarında diş kökü şeklinde bir boşluk bırakırlar. Bu boşluğu doldurmak ve şekillendirmek için lokal anestezi altında hastanın kendi kemiğinden ya da suni kemik tozundan ekleme yapılır.

İmplantın operasyon süresi ne kadardır?
Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. İstendigi takdirde yapilacak geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

İmplantın yerleştirilmesi ne kadar sürer?
Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir tek ameliyat 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir. Tam iyileşme 3-4 ay sürebilir. Greftleme yapilmissa (Kemik Greftleme -Otojen Greftleme-, yani kemik desteğinin arttırılması) iyileşmedeki bu sure 6 aya kadar cikabilir.

Günlük hayata ne zaman dönülür?
Operasyon sonrası hastanın günlük hayatına devam etmesini engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Dikiş sonrası hasta 3 saat kadar yemek yemeyeceği için operasyona tok gelmesi önerilmektedir. Belirtmek gerekir ki, istediginiz takdirde tedavi süresince hiçbir zaman dişsiz de kalmayacaksınız.


İmplantın avantajları nelerdir?
* Daha iyi estetik görünüm
* Daha iyi çiğneyebilme - Her istediğini yiyebilme
* Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
* Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplantı kim uygular?
İmplant uygulaması alanında uzman çene cerrahları tarafından yapılmaktadır.

Eksik her diş için implant gerekir mi?
Hayır. Eğer eksik diş sayısı 1 den fazla ise, implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak 2 adet implant; 2 ya da 4 dişin yerine hizmet verebilir.

İmplant kemik ile kaynaşmazne olur?
Uygun implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır. Böyle bir durum genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılır, bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant yerleştirilebilir.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?
Güvenli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1800lü yılların başından beri sürmektedir. Günümüzde, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için hekimlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İmplantlar vücut tarafından reddedilebilir mi?
İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalar ile incelenmiştir. Bu maddeler hiçbir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan maddelerdir. Vücudun bunlara karşı antikor üretip kalp ve böbrek nakillerinde olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

Kanser riski var mı?
Tıbbi literatürde implantların kansere sebep olduğunu gösteren hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

İmplantların ömrü ne kadar?
Bu konuda en önemli belirleyici faktör hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Ağız bakımı iyi olan kişilerde implantların ağızda 30 yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Gereken bakımlar yapıldığı takdirde implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler
ADRES : ALİ ÇETİNKAYA BULVARI NO:19 TÜTÜN APT. K:3 D:3 ALSANCAK / İZMİR
TELEFON : +90 (232) 483 07 70
FAX : +90 (232) 441 50 51
GSM : +90 (532) 315 91 38
E-POSTA : info@yilmazbozok.com.tr